— Lesní hospodářský plán obsahuje —

  • Textovou část
  • Hospodářskou knihu
  • Plochovou tabulku
  • Mapové podklady

— 1.Textová část —

Textová část je dokument vypovídající o celkovém pohledu na lesní hospodářský celek. V první části je uvedena identifikace vlastníka, údaje o zpracovateli, platnost LHP a návaznost na předchozí plány a administrativně správní příslušnost. Je zde uveden i podrobný seznam veškerých parcel zahrnutých v LHP. Dále uvádíme i celkovou přehledovou mapu (příloha č. 1).
V další části se zaměřujeme na celkový pohled na majetek a uvádíme jeho zařazení dle přírodní lesní oblasti (s podrobným popisem dané PLO), procentické zastoupení lesních typů (příloha č. 2) i s jednotlivým obecným popisem a charakteristiky LT dle textových částí PLO (příloha č. 3), dále grafické i tabulkové zastoupení jednotlivých ekologických řad a edafických kategorií, rovněž s obecným popisem.
V návaznosti na výše uvedené informace pak jednotlivé rozčlenění LT do cílových hospodářských souborů (příloha č. 4) a následně do hospodářských souborů s uvedením jednotlivých obmýtí, obnovní doby, počátkem obnovy, stanovení MZD, vhodného hospodářského způsobu a těžební procenta(příloha č. 5). K těmto HS se váže doporučení rámcových směrnic hospodaření (příloha 6), přehled základních hospodářských doporučení (příloha č. 7) a charakteristiky jednotlivých CHS (příloha č. 8).
Dále uvádíme geneticky vhodné porosty, pokud jsou při venkovním šetření zjištěny, kategorizaci lesů, střety zájmů s ochranou přírody či jinými dotčenými orgány, schválené výjimky ze zajištění holin, skupiny u nichž byl snížen podíl MZD a mýtní těžby vyžadující povolení orgánu státní správy (příloha 9).
V poslední části uvádíme závazné ukazatele pro daný majetek, tedy maximální celkovou výši těžeb, minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin a u obcí i závazné výchovy porostů do 40ti let (příloha 10.). U maximální celkové výše těžeb uvádíme zvlášť výši těžby mýtní a předmýtní, s možností porovnání s těžbou umístěnou. Umístěná těžba vždy závisí na dohodě s OLH a jeho požadavky. Veškeré informace poté ještě uvádíme ve všeobecném přehledu v tabulce č. 7 (Příloha č. 18).
Nedílnou a důležitou součástí textové části jsou přílohy, které graficky i tabulkově vypovídají o majetku a hospodářských doporučeních. Standardně přikládáme tyto přílohy (přílohy 11. - 25.).


Tabulka 0 - Titulní list

Tabulka 1 - Základní údaje podle kategorií lesa
Tabulka 2 - Základní údaje podle kategorií a věkových stupňů
Tabulka 3 - Porostní plocha podle dřevin a věkových stupňů
Tabulka 4 - Základní údaje podle kategorií lesa a obmýtí
Tabulka 5 - Základní údaje podle hospodářských způsobů, kategorií a tvarů lesa
Tabulka 6 - Výčet zaujatých katastrálních území
Tabulka 7 - Údaje potřebné pro stanovení etátu celkové těžby
Plánované zalesnění
Minimální plošný rozsah výchovy do 40 let
Graf výhledu těžeb
Zastoupení dřevin dle věkových stupňů a plochy
Zastoupení dřevin dle věkových stupňů
Zastoupení skutečných a těžebních ploch ve věkových stupních
Porovnání zásob, těžby obnovní a těžby výchovné

Dále po schválení LHP přidáváme do závěru textové části všechny rozhodnutí orgánů státní správy týkající se plánu (závazné stanovisko orgánu ochrany přírody, schvalovací výměr, kategorizaci apod.)


— 2.Hospodářská kniha —

   Hospodářská kniha je standardně formulovaný dokument, který má zákonem stanovené údaje dle vyhlášky 83/1996 Sb. Naše firma ve výsledné podobě dodává dva výtisky hospodářské knihy (příloha č. 26), přičemž jeden je i s hospodářskou evidencí (příloha č. 27).

— 3.Plochová tabulka —

V plochové tabulce jsou uvedeny jednotlivé výměry oddělení a bezlesí v návaznosti na katastrální území a druhu pozemku (příloha č. 28).

— 4.Mapové přílohy —

  Naše firma dodává tyto mapové podklady (přílohy č. 31 - 35.)
Porostní mapa
2.Porostní mapa se soutiskem okolních vlastníků
3. Těžební mapa s typologií
4. Pozemková mapa (po dohodě s vlastníkem či OLH)
5. Obrysová mapa (po dohodě s vlastníkem či OLH)

Po dohodě možnost dodělat i další mapy dle přání zákazníka (mapa se soutiskem ortofota (příloha č. 36), soutisk s NATUROU apod.) 

— 5.Venkovní sběr dat —

 

Naše firma je vybavena technickým vybavením jak pro zaměření technického detailu lesnických map, tak i pro měření zásob porostu (ForestryPro, GPS atd.). Při zpracování dat užíváme standardní měřící přístroje.

Terénní poznatky a měření zpracováváme v programech Tax, Led, Topol a Kopla. Užívané softwarové vybavení je v souladu se zák. 289/1995 Sb., zákon o lesích, i s jejími prováděcími vyhláškami a splňuje "Informační standard" Ministerstva zemědělství pro možnost požádat o dotační titul na vyhotovení lesních hospodářských plánů v digitální formě. Stejně tak je zaručena kompatibilita se všemi lesnickými softwary pro práci OLH.

Pracovní mapy jsou doplněny podkladem s ortofotem pro zakreslení detailu do map, tedy je zaručena naprostá přesnost při umísťování porostních skupin. Při nejasné hranici používán systém GPS. Zásoba je zjišťována jednak okulárním odhadem, v mýtních porostech je v největší možné míře užíván orientační relaskop či při menší ploše skupiny přímé počítání kmenů. Po dohodě s vlastníkem je možné porosty zjistit plnou relaskopickou metodou nebo průměrkováním na zkusných plochách či plným vyprůměrkováním.

— 6.Časový harmonogram postupu prací —

1. Zjištění rozsahu majetku dle vlastnictví a ujednání rozsahu prací od prosince do února.
2. Zahájení projekčních prací probíhá v termínu od 1. března do 30. dubna.
3. Venkovní sběr dat a průběžná konzultace s OLH od 1. května. do 30. listopadu.
4. Předložení celkového konceptu LHP je objednateli předloženo do 31. prosince.
5. Předání hospodářské knihy, textové části a map pro schválení LHP orgánem SSL do 28. února.
6. Předání kompletního LHP je objednateli dodáno do 30 dnů po doručení rozhodnutí orgánu SSL o schválení LHP 

        Naše firma ráda zjišťuje možnosti vylepšení kvality své práce, lesních hospodářských plánů, osnov a možnosti využití poznatků hospodářské úpravy lesa pro praktické využití, proto budeme s potěšením spolupracovat na dalších přáních našich zákazníků. O jakékoli bližší informace nás neváhejte kontaktovat.
                                               Doufáme v naší brzkou spolupráci.
                                                                                                                              Ing. Petr Novák